půjčují si rodiny

Půjčují si rodiny na vzdělávání dětí?

Škola přišla opravdu velice nečekaně. Takovou rychlost, kterou uběhly letní prázdniny, nečekaly ani děti, ale ani rodiče. Škola zas je jakousi finanční přítěží, protože se většinou musí samozřejmě nakoupit potřebné sešity a jiné pomůcky, musí se pořídit také batohy, tašky či se platí prvotní náklady spojené například s příspěvkem na nějaké kroužky či vybavení školy, které budou děti využívat. Je toho tolik, co se najednou musí zaplatit, a tak je možné, že se řada rodin rozhodne si půjčit. Je to však běžné či nikoliv?

Většinou se dostanou rodiče i do finanční tísně, protože chtějí, aby jejich děti chodily do nějakého kroužku. Přece jenom kroužky jsou nutností – děti si zde najdou své přátele, naučí se novám věcem, třeba objeví nějaký skrytý talent. Navíc v tomto světě plném obezity je často nutné donutit děti sportovat, a to nejen v tělesné výchově, která je dvakrát do týdne, ale také i v mimoškolním kroužku. Jenže tyto kroužky jsou, jak již bylo zmíněno, čí dál dražší.

Začátek školního roku je tak již tradičně jakýmsi zásahem do rodinných financí, do rodinného rozpočtu. Většinou je to problém hlavně tehdy, pokud děti jdou třeba už na vysokou školu a musí se tedy zaplatit nejen školné, ale také i ubytování, protože studenti ještě nejsou schopni si vydělat několik tisíc na nájem v době školní výuky.

Nyní je tedy aktuální čas na to, aby se zrodily nějaké průzkumy, které se ptají rodičů, zdali si jsou ochotni na vzdělávání svých dětí půjčit či nikoliv. Odpovědi vás rozhodně překvapí.

Rodiče se raději uskromní, než aby se vrhli bezhlavě do půjček

Řada českých domácností je si moc dobře vědoma, že půjčky nejsou vždy řešení, a tak se snaží hlavně přijít na nějaké jiné možnosti, jak se uskromnit. Raději se uskromní a budou mléko kupovat ve slevě než v plné ceně, než aby si kvůli vzdělání svých dětí měli půjčit a zamotat se tak často do koloběhu půjček, z něhož není zrovna nejjednodušší se dostat ven.

Kolik si musí rodiče připravit?

Pokud jdou děti teprve do nějakého ročníku základní školy, pak pomůcky vyjdou kolem pěti tisíc korun, k tomu se však musí připojit i prvotní náklady a samozřejmě nějaký ten kroužek. Pokud však jdou děti už na vysokou školu, musí se bohužel počítat s náklady každý měsíc.

You may also like...